Püroksulaam

Something went wrong. Please try again later...

Investeerige põllukultuuridesse vastutustundlikult

 

Corteva Agriscience'il on kolm suurepärast herbitsiidi ühe- ja kaheidulehelise umbrohtude tõrjeks – Broadway™ Star, Rexade™440 ja Tombo™. Kõigil neil on omad eripärad ja eelised ning igal tootel on nö. oma koht. Kuid on üks toimeaine mis muudab need herbitsiidid sarnaseks - püroksulaam.

 

 

 

Pilt. 1 – Rukki-kastehein talinisus (E.Plamus)

Püroksulaam on väga tugev toimeaine  üheiduleheliste umbrohtude ja paljude kaheiduleheliste umbrohtude tõrjel. Need herbitsiidid on Eesti turul juba aastaid ja põllumeeste poolt väga hästi vastu võetud. Broadway Star, Rexade 440 ja Tombo kasutamine on laialdane ja taimekasvatajad toodetega hästi kursis. Vaatamata sellele jätkab Corteva Agriscience katsete läbiviimist, et anda edaspidigi rohkem teavet ja teadmisi ning ajakohastada soovitusi.

Kõige kohta lähemalt.

Üks peamine üldreegel kõigi herbitsiidide puhul on pritsida väikseid, aktiivselt kasvavaid umbrohtusid, ning mis ei kannata ebasoodsate ilmastikuolude tõttu stressi all. Pürokslaami sisaldavate toodete kasutamisel  ei tohiks temperatuur olla madalam kui +8 C. Broadway Star, Rexade ja Tombo tõrjuvad tõhusalt peamisi üheidulehelisi umbrohtusid: tuulekaer, harilik rukkihein, põld- rebasesaba, lusted, raiheinad, orashein, odra varis.

Kui peamiseks kõrreliseks umbrohuks on tuulekaer, võib pritsimise lükata kultuuri 2 kõrresõlme moodustumiseni - BBCH 32. Osa tuulekaerast võib tärgata sügavalt (nt 20 cm sügavuselt), seepärast võib idanemise aeg olla ebaühtlane. Ärge kasutage Broadway Stari, Rexade 440 ja Tombo WG-d kaera- ja odra põldudel.

 

Harilik rukkihein ja põld- rebasesaba  idanevad enamasti sügisel, kuid umbes 15-20% neist võib idaneda ka kevadel. Olenemata sellest, kas kasutasite sügisel herbitsiidi, kontrollige kindlasti oma põlde ka kevadel. See on eriti oluline, kui viljeletakse otsekülvi tehnoloogiat. TÄHTIS SOOVITUS: kevadel tehke alati esimene pritsimine püroksulaami sisaldavate toodetega. Põhjus on lihtne – kui peale pritsimist tärkab teine ​​kõrreliste umbrohtude rinne, siis on meil veel üks võimalus – kasutada toimeainet pinoksadeen. Kasutades toimeaineid vastupidiselt (kasutate kõigepealt pinoksadeeni), siis on vajadusel püroksulaami toodete kasutamise jaoks liiga hilja ning pinoksadeeni sisaldava toote teistkordne kasutamine suurendab oluliselt resistentsuse riski ja on muuhulgas väga kulukas.

Püroksulaam toimib hästi seemnetest idanenud orasheinale. Toimeaine tungib sügavale juurtesse kuni 5-7 cm. Kui orasheina taim kasvab juurtest, sõltub efektiivsus väga palju kahest tegurist - orasheina risoomi arengust - mida rohkem neid on, seda keerulisem on seda hävitada. Teine tegur on taimiku tihedus. Orashein ei armasta varjutamist, mistõttu tihedas taimikus esineb orasheina alati vähem.

Kui põllul esineb lusteid, on oluline välja selgitada, mis liiki lustetega tegemist on. Kõige kergemini tõrjutav on rukkiluste. Palju keerulisem on tõrjuda kahar lustet ja kahetolmukane lustet. Lisaks peaks teadma, et mõned toimeained, nt. pinoksadeen, ei avalda mõju ühelegi lustete liigile. Püroksulaam, mida leidub Broadway Star’is, Rexade 440's ja Tombos, on üks võimsamaid toimeaineid turul nende hiljuti levima hakanud umbrohtude vastu. Sellele vaatamata on efektiivsus mõne luste liigi vastu ebapiisav. Põhja- ja Baltimaades katseid läbi viinud Corteva leidis, et lisades Broadway Starile, Rexade 440'le või Tombole täiendavalt lämmastikväetist, kuni 10 kg t.a./ha, paraneb lustete tõrje efektiivsus märgatavalt (vt. Joonis 1.)

Joonis 1. Kahar luste + UAN 10 kg N tegevaines

Umbrohutõrje valimine on oluline verstapost hea saagikuse saavutamisel, seega valige tooteid oma põllule vastutustundlikult, kasutage õigel ajal ning ärge pritsige hooaja jooksul sama toodet mitu korda samale põllule. Alles siis annavad investeeringud põllukultuuridesse parima maksimaalse tulu.

Pilt 2. Rukki-kastehein talinisus (E.Plamus)